24 Kasım 2015 Salı

Çocuk niçin bencil/tembel olur?Yeni moda “Ders Mükemmeliyetçisi” ebeveynler!
Tembel deyince aklınıza hemen okul ve ders konusundaki tembellik geldi değil mi?
Lütfen beni affedin, çünkü bu bölümde sizlere hayata karşı tembellik yapmanın psikolojisini anlatmayı düşünüyorum. Böylece daha kapsamlı bir anlatım olacak.
Günlük hayatında tembelliği içine sindirmiş bir bünyenin her konuda tembellik yapması kaçınılmazdır aslında.
Bir çocuk yardımsever, gün içinde kendisine düşen görev ve sorumlulukları yapıyor; gelin görün ki ders çalışmıyorsa o çocuğun tembel olduğunu değil, ders çalışma konusunda isteksiz olduğunu düşünmemiz gerekir.
Siz genelde okulda ders çalışmayan çocuğa tembel demeye alıştınız. Bu bölümde zihinlere yanlış yerleşen bu kavramı düzeltmiş olacağım.
Günlük hayatında sorumluluk almayan, yardımseverlik duyguları gelişmemiş, verilen görevleri yapmak istemeyen çocuk, okula başladığında da ders çalışmayı reddedebilir. Ben bu çocuğun genel olarak tembel olduğunu düşünüyorum. Ayrıca tembel davranışlarının ders çalışma performansını olumsuz etkilediği sonucunu çıkarıyorum.
Diğer yandan yine yeni moda ebeveyn hastalığı ile dillendirecek olursam; çocuk aslında bana göre tembel. Yerinden kalkmıyor, hiç bir işe katılmıyor.  Aynı çocuk sınıf birincisi olunca adına “çalışkan çocuk” deniliyor. Bence yanlış tanımlama! Bu çocuk tembel! Dünyaya karşı, hayata karşı tembel. Ama ders çalışma konusunda istikrarlı. Çalışıyor ve çalışmasının karşılığını alıyor.
Veya yukarıdaki örneklerin farklı bir versiyonu; çocuk bana göre tembel. İşe katılım, hayata katılım, sorumluluklara katılım yok. İlköğretim öğrencisi olsun. Ders çalışmıyor, çalışma isteği yok! Buna rağmen tüm notlar yüksek ve takdirlik öğrenciyse eğer, aile çocuğunun çalışkan olduğunu düşünüyor.
Bu grup çocuklar merkezimize sosyal uyum sorunları, kardeşler arası ilişki sıkıntısı, mutsuzluk psikolojisi, söz dinlememe gibi farklı nedenlerle getirilir. Çocukla çalıştığımda aileye “Çocuğunuzda tembellik var mı sizce?” diye sorduğumda “Yok çalışkan, işin ilginç yanı hiç çalışmadığı halde sınıfın en çalışkanı!” şeklinde cevap veriyor.
Ne kadar tehlikeli bir cevap!
“Hiç çalışmadığı halde sınıfın en çalışkanı..!”
Buradaki detayı yakaladınız mı?
Çalışmadan çalışkan olunmaz
bir insan, hiç çalışmadığı zaman çalışkan olarak tanımlanamaz, tanımlanmamalı. Bu şekilde tanım yaptığınızda çocuğunuzun bilinçdışına “Çalışmana gerek yok. Şekil a senin hayatında olduğu gibi çalışmadan çalışkan olmak mümkün, tembellik yaparak çalışkan olabilirsin!” gibi tehlikeli bir mesaj yüklemiş oluyorsunuz. Doğru ifade ne peki?
“Hiç çalışmadığı halde, derslerden şimdilik yüksek not alıyor. Bu durum geçici. Çünkü derste dinledikleri yetmediğinde, evde çalışması gerektiğinde, hâlâ çalışmamaya devam ederse notları düşecek.”
Demek ki; kavramları birbirine karıştırmamak lazım.
Hayatta olmak ve yaşamak sürekli hareketlilik ve çaba gerektirir. Yaşam şartlarının sürekli değiştiğini düşünürsek, değişen ve yenilenen bu koşullara kendimizi uydurmaya çalışmalıyız. Bunu sağlamak için devamlılık gösteren mücadele ruhunu yakalamalıyız.
Uğraşan, didinen, koşturan insanların; oturan, yerinden kımıldamak istemeyen insanlara göre daha mutlu olduğunu biliyoruz. Çünkü tembellik, beraberinde sıkıntıyı getirir. Günümüz çocuğu sürekli sıkılıyor farkındasınız değil mi? Çevrenizde neredeyse çoğu çocuğun üç yaşından sonra “Anne ben sıkıldım.” diye ağladığını görüyorsunuzdur.
Çocuklar sıkılıyor, ergenler sıkılıyor, gençler sıkılıyor, herkes sıkılıyor.
Sıkıntı, genel anlamda “öteki”ne ihtiyaç duyuyorum duygusu olarak tanımlanır. Bahsi geçen öteki, bizim dışımızda başka bir kişi olabileceği gibi bizi meşgul edecek, geliştirerek oyalayabilecek iş de olabilir.
Sıkılan çocuklar
Sürekli sıkıldığını söyleyen çocuklarınızı göz atabilir misiniz lütfen. Evde boş boş oturduklarını, biraz tv, biraz bilgisayar, onun dışında evde hiçbir faaliyete katılmadıklarını tespit edeceksiniz.
Seanslara tembel olduğu için getirilen çocuk az aslında.
Genelde “sıkıntı” ve “mutsuzluk” şikâyetiyle getiriliyor tembel çocuklar.
Çok ilginç değil mi?
Bu çocuklar boş oturdukları için, kendilerini oyalayacak hiçbir işe el atmadıkları için sıkılıp mutsuz hale geliyor bilesiniz.
Hareketli, enerjik, üretebilir nitelikte yaratılmış bir insan, odasına çekilir, bedensel ve zihinsel olarak üretim adına en ufak çabaya girmezse ne olur sizce?
Tabii ki sıkılır!
Bu arada hatırlatmakta fayda var. Buna benzer konuları ve daha fazlasını okumak için lütfen “Huyu Suyu Güzel Çocuk” kitabımı alın. Bulunduğunuz yerde kitabı alabileceğiniz bir yer mutlaka vardır. Yoksa www.kitapyurdu.com’dan sipariş edebilirsiniz.
Günün diğer önemli hatırlatması ise Başakşehir’de oturan okuyucularımız için.
12 Kasım Perşembe günü saat 14.30’da Başakşehir Belediyesi Altınşehir Bilgi Evinde seminerim var. Huyu suyu güzel çocuk nasıl yetiştirilir anlatacağım. Gelin, konuşalım, tanışalım, hatıra fotoğrafı çektirelim.
Sevgiler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder