25 Kasım 2015 Çarşamba

Üniversite sınavı öncesi ebeveynler için önemli hatırlatmalar!

Sınav yaklaşmaya başlayınca, sınav kaygısıyla ilgili başvurular da artmaya başladı.
Sınav kaygısı sıkıntılıdır. Çünkü çok iyi performansı olan gençler, sınav kaygısı yaşadıklarında istedikleri nete bir türlü ulaşamazlar.
Kaygı, insanı harekete geçiren bir süreçtir biliyorsunuz. Fizyolojik, düşünsel, zihinsel ve duygusal yönleri vardır.
Kimi gençler rahat. Hiç kaygı yok. Kimileri aşırı kaygılı, kimileriyse normal sayılabilecek ruh hali yaşıyor. En iyisi bugünkü yazı önce gelsin. Perşembe günü de gençler için olan maddeleri sıralayayım.
***
Sınav kaygısı normal şartlarda dozunda ve kıvamında yaşanıyorsa şayet çok işe yarayan bir duygu. Çünkü gençler minik kaygılar taşımasalar, kendilerini kaldırıp ders çalışmazlar. Her şeyde azın karar çoğun zarar olduğu ilkesinden yola çıkacak olursak, masa başına oturtan, ortalama belirli disiplin çerçevesinde ders çalıştıran kaygı iyidir iyi.
Gelin görün ki, sıkıntı oluşturanı gençleri bitiren tür kaygılar!
Nasıl mı? Yapılan araştırmalar, üniversite sınavına girecek olan gençlerin, kalp ameliyatına girecek ağır hastalardan daha fazla kaygılı olduğunu gösteriyor. Ne kadar korkunç değil mi?
Nedir bu aşırı kaygının belirtileri hemen sıralayayım:
* Aşırı heyecanlanma,
* Kalp atışlarının hızlanması,
* Ağızda kuruluk,
* Başta, ellerde, bacaklarda titreme
* Konuşmada bozulma, kelimeleri toparlayamama, ne diyeceğini kestirememe,
* Bedende üşüme ve sürekli tuvalete gitme ihtiyacı, bu ihtiyaç yüzünden derse konsantre olamama,
* Bedende meydana gelen bitmeyen tiklerin baş göstermesi. Örneğin tırnak yeme, saçlarla rahatsız edici şekilde oynama vs gibi.
* Sınav günü hastalanma, ateşlenme, gerilme, mide bulantısı, baş ağrısı gibi.
* Çalıştığı dersi anlayamadığını düşünme ve verdiği emeğin boşa gideceği düşüncesine odaklanıp strese girme
* Sürekli olumsuz düşünme. Kazanamayacağım, başaramayacağım, rezil olacağım korkusu.
* Endişe ve kaygının yüksek olmasından dolayı hata yapma riskinin artması. Sınavda yanlış işaretleme, cevapları kaydırma riskleri.
* Bilenen konuların unutulması, sanki hiçbir şey öğrenmemiş gibi ciddi bir durumla karşılaşılması.
* Bunlara ilaveten öfke patlamalarının ortaya çıkması. Ev içinde sinirlilik hali.
* Kimse beni anlamıyor kaygısıyla ortaya çıkan yalnızlık hissi.
* Gereksiz yerlerde gereksiz tepkiler verme. Hem kendisini hem çevresini rahatsız eden tepkilerle ev ortamının havasını bozma.


 
GENÇLERİN VE ANNE/BABALARIN HATALI TUTUMLARI SINAV KAYGISINI ARTIRIR
Sınav kaygısının oluşmaması için doğru düşünme kalıplarının uygulanması şart sevgili okurlar. Ve şimdi sırada ne var? Aileler ne yapsın?
* Öncelikle lütfen ama lütfen sınav sabahı çocuğunuzla okula gidip de tam sınava giriş anında heyecanlı gözyaşları içinde, asker uğurlar gibi çocuğunuzu sınava sokmayın! En kızdığım manzara! Kızın durumu iyi, anne fenalık geçiriyor, ayılıyor bayılıyor! SAKIN SAKIN…!
* Sınavın ucunda ölüm yok! Bu durumu çocuklarınızla paylaşın. Hayatta mutlu olmak, huzurlu olmak üniversite sınavıyla kazanılan bir imtiyaz değil. Üstelik laf aramızda yıllarca üniversitelerde dirsek çürütüp iyi okullar kazanan bir sürü insan işsiz ve sıkıntılı halde aramızda dolaşıyor. Sadece okul okuyan ekmek parası kazanmıyor!
* Şu aşamadan sonra kızarak bağırarak ders başına göndermeye çalışmayın.
* Başka insanlarla kıyaslamayın. Falancanın kızı doktor oldu, filancanınki mühendis deyip durmayın!
* Destek olun evlatlarınıza. Sınav kaygısı geliştirmemeleri için yardımcı olun.
* Eğer sınav kaygısı geliştirmişlerse hemen uzman yardımına başvurun. Hiç vakit kaybetmeyin. Çeşitli yöntemlerle sınav kaygılarıyla baş ediyoruz. Sınav kaygısı nasıl mı tespit edilir? Hemen tekrarlayalım. Önemli çünkü; Eğer çocuğunuzda özgüven eksikliği varsa… “yaa offf ben yapamayacağım galiba… kazanamayacağım” söylemleri varsa, çalıştın sen neden olmasın ki şeklindeki desteğinize rağmen bu ısrarlı “kazanamama” sözleri söylenip duruyorsa,
Yukarıda yazdığım sınav kaygısı belirtileri varsa,
Uyku artışı veya garip bir şekilde uyku azalması varsa,
İştahında gözle görülür azalma/ eksilme varsa,
İç sıkıntısı artmışsa, sürekli içim sıkılıyor modunda gezinip duruyorsa,
Evde ve çevrede olan her şeye karşı isteksizlik, ilgisizlik halleri varsa,
Kolay sinirlenme halleri artmışsa,
Hemen ağlıyorsa,
Son zamanlarda deneme sınavlarından bile korkar olmaya başlamışsa…!
LÜTFEN PROFESYONEL YARDIM ALIN! Çünkü sınav kaygısı yaşıyor demektir!
Sınava bir kaç gün kaldı. Hızlandırılmış kaygı giderme yöntemleriyle çalışarak çocuğunuza yardımcı olabiliriz. Aksi halde verilen emek, sınav kaygısı nedeniyle boşa gidebilir. İnanın sınav kaygısından kurtulmaları mümkün. Basit gevşeme ve relaksasyon teknikleriyle, hipnozla, bireysel hızlandırılmış psikoterapi teknikleriyle sınav kaygılarından uzaklaşmaları mümkün. Sınava kadar birkaç gün var ve sınav öncesi bir iki seans onları çok rahatlatacaktır emin olun. İstanbul dışında yaşayanlar için internetle online danışmanlık hizmeti verdiğimizi hatırlatarak yazımı bitireyim. Olur ya yazıyı okursunuz ve “İyi de burada uzman yok, biz ne yapacağız?” diye endişelenmeyin. Teknolojinin nimetlerinden istifade ediyoruz. Tüm gençlerimize ve ailelerine sınavda başarılar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder